Povaha : Shar pei je pes kľudnej, priateľskej povahy. Je mierumilovný, prítulný a rád sa mazná. Povestná je jeho čistotnosť a nekonfliktnosť. V niektorých jedincoch sa môže prebudiť duch ich bojových predkov, a môžu mať povahu agresívnejšiu, no to je však skôr výnimkou.
Spoločenská charakteristika : Shar pei je dnes vyslovene spoločenským plemenom, a je teda ideálnym rodinným spoločníkom. Svojmu pánovi aj celej rodine je veľmi prítulným a milým kamarátom, ale nie je na svojom pánovi tak závislý, ako niektoré iná plemená. K cudzím ľuďom sa väčšinou chová nedôverčivo a nemá príliš rád ich dotyky, pokiaľ k tomu nie je vedený od mála, ale nechová sa agresívne.
Vzťah k deťom : Pokiaľ pes nemá s deťmi žiadne zlé skúsenosti z mladosti, je im veľmi dobrým kamarátom.
Výchova : Výchova tohoto psa nie je príliš zložitá, zvládne ju aj začiatočník. Ako každý iný pes však potrebuje základný výcvik poslušnosti, ktorý musí byť nie len dôsledný, ale aj spravodlivý. Neprimerané tresty môžu nepriaznivo pôsobiť na psychiku psa, šarpeja stačí pokarhať zvýšeným hlasom, to je pre neho väčšinou dostatočným trestom.
Držanie : V byte je tento pes veľmi čistotný a väčšinu z nich ani nenapadne ničiť veci alebo nábytok, ktorý sa v byte nachádza. Je možné ho preto bez obáv doma zanechať samotného. Čas, strávený o samote, prespí.
Pohyb : Shar pei nie je žiadny veľký športovec. Je to skôr pohodlný leňoch a stačia mu kratšie prechádzky v kľudnom tempe. Za nepriaznivého a daždivého počasia sa dokonca radšej zdrží doma, a vydrží veľmi dlho bez vyprázdňovania.
História : je predpoklad, že šarpej je pomerne mladým plemenom. Jeho predkom by mohol byť mimo iného neapolský mastin, či s ohľadom na modro-čierny jazyk i čau čau. Tu bol používaný ako lovecký pes. V roku 1950 bola situácia v Číne taká, že ako staré psy "Han", tak bojové psy takmer vyhynuli. V roku 1971 mladý chovateľ Matgo Law z Hongkngu, ktorý niekoľko takýchto psov už vlastnil, sa na základe článku, ktorý vyšiel v americkej tlači, rozhodol toto plemeno zachrániť. Na jeho popud sa dostal šarpej do Ameriky, kde vzniklo veľa chovateľských staníc. Od tej doby sa stal Shar pei veľmi obľúbeným a módnym psom.
Typy : Medzi jednotlivými psami je rozdiel v množstve voľnej kože a záhybov na tele. Dospelý pes už nemá záhyby tak výrazné, ako šteňa, Niektorý jedinci môžu mať v tomto smere vzhľad celkom normálny. Existuje aj rozdiel medzi tzv. európskym a americkým typom. Európsky má väčšie množstvo prebytočnej kože na hlave a pyskoch. Záhyby a prebytočná kože na hlave, ňufáku a pyskoch môžu prinášať psom rôzne zdravotné problémy.
Všeobecný vzhľad : Shar pei je stredne veľký pes štvorcového až mierne obdĺžníkového rámca. Hlava je veľmi mohutná s mohutným ňufákom a malými, hlbokými posadenými očami. Uši sú malé, posadené ďaleko od seba a majú trojuholníkovitý tvar. Uši sú priliehavé k hlave a špičkou smerujú k nosu. Chvost je nasadený v najvyššom mieste chrbtovej línie a je stočený do krúžku s viditeľným okienkom. Srsť šarpeja je veľmi tvrdá a vzpriamená. Toto plemeno sa vyskytuje vo dvoch dĺžkach srsti. Sfarbenie srsti by malo byť vždy jednotné, nie je povolená dvoj farebnosť. Ďalej sa šarpej vyskytuje vo farbe čiernej, sýto hnedej, čokoládovej a modrej.
Výživa šteňaťa : Šteňa pre svoj rast potrebuje krmivo, ktoré zaručí správny vývoj kostry a svalov. Musí obsahovať všetky potrebné živiny plus vitamíny a minerálne látky. Pre šteňatá šarpeja sú vhodné veľmi kvalitné suché krmné zmesi, ktoré sú určené pre rastúce a mladé psy. V pol roku života psa je vhodné toto krmivo nahradiť krmivom pre dospelé psy.
Výživa dospelého psa : Shar pei je veľmi náročný na kvalitu potravy, ta ovplyvňuje jeho kondíciu a zdravie. Toto plemeno trpí potravnými alergiami, preto sú pre neho najvhodnejšie diétne proti alergické suché krmivá na báze kuracieho alebo hovädzieho mäsa s ryžou a obilninami. Doporučuje sa ponechať tomuto psovi krmivo po celý deň v miske, pes si odoberá sám, kedy a koľko chce. Nemá sklony k prejedaniu a tento spôsob stravovania mu vyhovuje.